Udfyld nedenstående felter
Vi holder lukket 8.-9. juni pga. deltagelse i dåben af MSC Euribia
Cruise ID 2055003
Sejlplan Seattle, Washington, USA / Til havs / Vancouver, Canada
Seattle bliver ofte nævnt for sit afslappede livssyn og sit regnfulde klima. Men denne metropol byder også på en helt speciel arkitektur, en unik sofistikeret by og Cascade bjergene i baggrunden.
Vancouver er en af verdens smukkest beliggende byer. På den ene side er Geogia-strædet, på den anden side storslåede bjerge. Der er et behageligt klima i byen – en varm sommer og en mild, men regnfuld vinter. Vancouver har flere varemærker, blandt andet Lions Gate Bridge, der er 450 meter lang. Den er bygget af Guinness familien, som også er kendt for deres øl.
Det flotte Majestic Princess blev søsat i 2017 og hører til Royal-klassen.
Ud over højdepunkter som SeaWalk, den kulinariske oplevelse “Chef’s Table Lumiere”, et flere etager højt atrium, friluftsbiografen “Movies Under the Stars” og et stort antal kahytter med balkon, får søsterskibet til Royal og Regal Princess særlige attraktioner, som er skræddersyet til det asiatiske marked. Disse omfatter eksempelvis en restaurant med asiatiske specialiteter, “Harmony”, private karaokerum, den overdækkede “Hollywood Pool” og en skyggefuld vinterhave, “Hollywood Conservatory”, som er et afslapningsområde kun for voksne. Den asiatiske ånd kan også ses i form i af skrifttegnene i stævnen, som betyder “Storslået Verden” eller “Stor Ånd”.
Majestic Princess er oplevelsesrig rejse i sig selv.
Movies Under the Stars outdoor theater
Theatre
Fitness Center
Boutique
Medical Centre
Hot Tubs
Lido Pool
Lotus Spa
Buffet
Crown Grill
Dining Room
International Cafe
Pizzeria
Seaview Cafe
Vines Wine & Seafood Bar